Mokra karma dla psów jest szczególnie zalecana dla własnych psów aniżeli karma sucha. Wynika to z tego, iż jest ona bardziej podobna do normalnego jedzenia, natomiast także prezentuje się mocnym zapachem oraz ogromną ilością wody. Jakie elementy odżywcze mają mokre karmy? Jak należy je dobrze porcjować?

Czym jest mokra karma?

Mokra (odmiennie wilgotna) karma dla psów to posiłek, jaki ma przynajmniej 60% wody. To oczywiście podniesiona ilość wody w karmie jest podstawową wartością tej technologii odżywiania psów. Jest też powodem, dla którego porcjowanie karmy mokrej tak bardzo różni się od suchej, co przemieszcza się na większe wydatki jej używania. Wielu wytwórców karmy suchej ma we własnej propozycji karmy mokre. Robione są one z różnych składników oraz dostępne są w ogromnej ilości smaków. Mogą mieć postać kawałków pokrytych w galarecie, gładkiego pasztetu czy mieszaniny, w jakiej można rozpoznać dane elementy wykorzystane do produkcji.

Zalety mokrej karmy dla psa

Mokra karma dla psa ma oczywiście mnóstwo korzyści, jest dla psa bardziej apetyczna, nie musi mieć żadnych elementów zbożowych, ani wypełniaczy. Ma znacznie więcej wody, co też działa dobrze na pracę nerek oraz układu moczowego. Dodatkowo w karmie mokrej w samej suchej masie nieraz jest więcej białka aniżeli w karmach suchych. Wartością mokrych karm jest ich sytość. Wykorzystując dietę opartą na samej mokrej karmie ciężko jest utuczyć pupila, bowiem bardziej sprawdzamy ilość dostarczanej karmy.

Jak często dawać mokrą karmę?

Gruntowne wymagania dotyczące sposobu odżywiania znajdują się na pudełkach jednostkowych puszek dla czworonogów. Młode i bardzo stare psy ze względu na niskie przyswajanie elementów odżywczych w układzie pokarmowym powinny być karmione 2-4 razy dziennie. Zdrowe oraz dorosły psy mogą być karmione 2 razy dziennie. W wypadku, skoro mokra karma jest tylko częścią diety, można ją wykorzystywać swobodnie (z zachowaniem codziennej porcji sił), np. regularnie jako wypełnienie do zabawki do gryzienia, co drugi dzień czy tylko raz w tygodniu.